Wycieczka patriotyczna

W dniach od 2 do 4 czerwca 2014 r. odbyła się wycieczka patriotyczna w miejsca walk Żołnierzy Armii Krajowej w czasie II wojny światowej w Górach Świętokrzyskich, nazwana od głównego schronienia partyzantów w lasach niedaleko Bodzentyna – Wykus 2014.

W wycieczce wzięło udział 38 uczniów z wielu łódzkich szkół ponadgimnazjalnych, żołnierze AK ze Środowiska Jodła (czyli dawnego okręgu radomsko – kieleckiego AK) a także ośmiu historyków opiekujących się młodzieżą i pomagających jej poznać trudne czasy okupacji niemieckiej oraz działania polskiego ruchu oporu na tych ziemiach.

Wycieczka miała bardzo rozbudowany program dydaktyczny. Uczestnicy byli w miejscach walk w Smarkowie, Wielkiej Wsi i Wólce Plebańskiej i złożyli tam hołd poległym żołnierzom AK, w Wąchocku zapoznali się zapisami umieszczonymi w Panteonie Polskiego Państwa Podziemnego, zwiedzili Klasztor Ojców Cystersów, pochylili głowy przy grobie Jana Piwnika Ponurego w podziemiach klasztoru i złożyli kwiaty na rynku głównym przed pomnikiem Piwnika Ponurego.

Podczas wycieczki młodzież poznawała także dzieje życia i twórczość Stefana Żeromskiego będąc w Ciekotach oraz początki przemysłu na ziemiach polskich w Muzeum Staropolskiego Okręgu Przemysłowego w Sielpi Wielkiej. W Świętej Katarzynie uczniowie złożyli kwiaty na grobach powstańców z 1863 r. i Polaków pomordowanych przez hitlerowców w 1944 r. Niezwykle istotne dla przygotowania młodzieży do konkursu wiedzy o Armii Krajowej były zajęcia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie prowadzone przez pułkownika AK p. Tadeusza Barańskiego i koordynatora projektu mgr Tomasza Szamburskiego.

Podczas naszej wizyty na gościnnej ziemi kieleckiej telewizja świętokrzyska nagrała materiał dotyczący projektu następnie zamieścił go także portal internetowy www.onet.pl. Linki do wymienionych materiałów i szczegółowy program wyjazdu poniżej:

  • Wiadomości Onet
  • TVswietokrzyska
  • Program wycieczki

    Fotki z wycieczki: